Zakończenie prac przy kapliczce w Gierałtowiczkach

W dniu 6 września 2019 r. dokonano odbioru prac konserwatorskich poch. z 1780 r. przydrożnej kapliczki Św. Jana Nepomucena w Gierałtowiczkach.

To już trzecia na przestrzeni ostatnich 3 lat kapliczka, która dzięki środkom budżetu gminy Wieprz oraz dotacji z Samorządu Województwa Małopolskiego, odzyskała swój dawny blask. Z uwagi na pogarszający się stan przydrożnych kapliczek na terenie gminy w 2019 r. do prac konserwatorskich wytypowano dwa obiekty. Oprócz kapliczki w Gierałtowiczkach zaplanowano prace przy Kapliczce Św. Rodziny znajdującej się w Wieprzu przy ul. Wrzosowej. Wartość historyczna oraz artystyczna obu obiektów została doceniona przez władze Województwa Małopolskiego, które w tegorocznej edycji konkursu „Kapliczki Małopolski_2019” przyznały na ten cel kwotę 16 tyś. zł. Łączny koszt obu zadań zamknie się w kwocie 30.300 zł.

Wg tradycji ludowej Św. Jan Nepomucen, któremu poświęcona została kapliczka w Gierałtowiczkach był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Przed rozpoczęciem prac obiekt znajdował się w fatalnym stanie technicznym i estetycznym. Kapliczka była w całości zawilgocona, porośnięta mchem. Nad głową świętego brakowało nimbu. Otoczenie było zarośnięte młodymi drzewami. Na tynkach widoczne były spękania oraz częściowo ubytki. Ostatnie prace konserwatorskie przy kapliczce przeprowadzone były w 1932 r. Fundatorem prac był mieszkaniec Gierałtowiczek Tytus Dunin o czym świadczy napis widoczny na postumencie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć przedstawiających stan kapliczki przed i po zakończeniu prac.