Bezpieczeństwo dzieci na wsi

Gospodarstwo rolne dla wielu dzieci jest domem, miejscem wypoczynku i pracy. Powinniśmy więc stwarzać im bezpieczne warunki pracy i zabawy oraz wyjaśniać, na jakie niebezpieczeństwa są narażone i jak ich unikać, zwłaszcza w okresie wakacji.

Odkrywanie podwórka

Ważnym miejsce w gospodarstwie rolnym jest podwórko dlatego trzeba pamiętać o tym, że musi być zabezpieczone, podobnie jak wnętrze domu. Tu wykonywane są codzienne prace gospodarskie oraz bardzo często bawią się dzieci.

· Należy zabezpieczyć (np. w zamkniętym pomieszczeniu) wszelkie ostre narzędzia (tj. widły, grabki, kosę) oraz oddzielić miejsca, w którym składowane są luźno ustawione materiały np. drewno.

· Zadbać o to, żeby maszyny i pojazdy były zawsze zabezpieczone przed dziećmi – najlepiej garażowane, zawsze unieruchomione.

· Ważne jest, aby na podwórku nie było środków chemicznych (np. nawozów), ani opakowań po nich – powinny być zabezpieczone w pomieszczeniu, do których dzieci nie mają dostępu.

· Wejścia do pomieszczeń, w których znajdują się niebezpieczne maszyny powinny być zawsze zamknięte, tak by dziecko nie mogło samodzielnie do nich wejść.

· Jeśli na podwórku znajduje się staw, jeziorko, strumyk i dojście do nich nie jest zabezpieczone ogrodzeniem – zawsze bądź przy dziecku, kiedy bawi się na podwórku. Ważne jest również zabezpieczenie wykopów, dołów na wapno czy zbiorników na szambo.

· Należy również zabezpieczyć drabiny użytkowane w gospodarstwie – nie opierać ich
o drzwi, które mogą się otworzyć. Dzieci nie powinny bawić się na drabinie, skakać
z wysokości.

Wielkie maszyny

Traktor czy kombajn dla niejednego malucha są obiektem westchnień i marzeń. Dlatego tak ważne jest, żeby dziecko nie zostawało samo w pobliżu maszyn rolniczych: każda chwila nieuwagi może sprawić, że Twój mały odkrywca będzie próbował zbliżyć się do interesującej go maszyny. A zabawa w pobliżu maszyn rolniczych jest bardzo niebezpieczna: dziecko w czasie zabawy może wpaść pod koła pojazdu, jak również zostać wciągnięte, jeśli kawałek ubranka zaplącze się w maszynę.

Dlatego też otoczenie maszyn i pojazdów (nawet kiedy nie pracują) powinno być dla Twojego dziecka obszarem zakazanym do zabawy, po którym nie może w żadnym wypadku samodzielnie się poruszać. Twoje dziecko będzie miało jeszcze czas, aby zapoznać się z działaniem tych maszyn – kiedy będzie starsze.

Pamiętajmy także o tym, żeby zawsze zadbać o bezpieczeństwo dziecka, gdy na podwórku uruchamiany jest ciągnik, czy inny pojazd. Do wielu tragedii dochodzi właśnie dlatego, że dziecko, przyzwyczajone do bezpieczeństwa na podwórku, nie zwraca uwagi na otoczenie. Natomiast kierowca pojazdu ma często ograniczone pole widzenia (szczególnie jeśli ciągnik ma naczepę) i nie jest w stanie kontrolować wzrokiem całej przestrzeni np. przy cofaniu. Najlepiej jeśli w czasie pracy pojazdów zadbasz, by dziecko było z Tobą w domu lub trzymało Cię za rękę. Czasami pilnowanie małego dziecka „wzrokiem” nie jest wystarczające – pamiętaj, że maluch może nagle wbiec pod pojazd, aby ratować piłkę, czy kaczuszkę, która podreptała wprost pod koła.

Zwierzęta w zagrodzie

Zwierzęta hodowlane są niezwykle ciekawe dla małych dzieci. Dzieci mogą starać się dotknąć zwierzę: pociągnąć je za ucho, ogon, głowę, mogą krzyczeć z przejęcia i radości. Zwierzęta – szczególnie te przyzwyczajone do obecności dzieci – potrafią być spokojne i cierpliwie znosić dziecięce zachowanie. Jednak może się zdarzyć, że zwierzę się spłoszy, ucieknie, będzie próbować się bronić, czy atakować. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku, bądź zawsze obok niego, gdy zaczyna poznawać zwierzęta.

Prace na polu

Prace na polu, tj. grabienie siana, wykopywanie ziemniaków, koszenie zboża mogą być dla dziecka interesującym doświadczeniem. Pamiętać należy jednak, że nawet jako obserwator maluch może być w niebezpieczeństwie w czasie prac polowych: z powodu obecności pojazdów rolniczych, ostrych narzędzi.

Musimy pamiętać, że dziecko nie zna słowa niebezpieczne, więc ucz i powtarzaj, o tym, co wolno, a czego nie, ale bądź czujny bo zakazany owoc smakuje najlepiej. Wyobraźnia nie zna granic, więc przypomnij sobie swoje dzieciństwo, by zrozumieć pomysły własnego dziecka na zabawy w twoim odczuciu niebezpieczne.

Wykorzystaj wolny czas na poznanie zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Koniecznie zapoznaj się z listą czynności, których dzieci poniżej 16 lat nie mogą wykonywać, gdyż stwarzają zagrożenie:

https://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/broszury_prewencja/2015/Chron_dziecko_w_gospodarstwie_rolnym_wykaz_czynnosci_szczegolnie_niebezpiecznych.pdf

https://www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/zaproszenie-dla-dzieci-i-mlodziezy-z-terenow-wiejskich-do-zapoznania-sie-z-materialami-edukacyj/

Szanowni Rolnicy,

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje szereg działań mających na celu uświadomienie najmłodszym jak ważne są zagadnienia bezpieczeństwa. Nie jest inaczej i w tym roku. Zachęcamy Państwa do podnoszenia wiedzy na temat zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym poprzez udział w działaniach prewencyjnych Kasy i prosimy, by motywowali Państwo również Wasze pociechy do udziału w poniższych inicjatywach skierowanych do najmłodszych.


Konkursem, do którego zapraszamy dzieci rolników w wieku 6-14 lat, jest udział w kursie e-learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Wśród najmłodszych, którzy go ukończą i prześlą swoje zgłoszenia rozlosowanych zostanie 100 hulajnóg.

Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy:

1. zrealizować kurs dostępny pod adresem prewencja.krus.gov.pl i rozwiązać kończący go test;

2. pobrać certyfikat ukończenia kursu oraz formularz zgłoszeniowy i zapisać dokumenty
w formacie PDF (przeczytaj instrukcję).

Wszelkie informacje na temat tego konkursu (w tym regulamin, formularz zgłoszenia, zasady przyznawania nagród) znajdziecie Państwo pod adresem
https://www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/czy-znasz-zasady-bezpiecznego-przebywania-w-gospodarstwie-rolnym-sprawdz-swoja-wiedze-i-wygraj-j/Kolejnym działaniem jest konkurs na rymowankę „Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję”. W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 11-14 lat, których przynajmniej jeden rodzic/opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do Konkursu.

Wszelkie informacje na temat konkursu (w tym regulamin, formularz zgłoszeniowy) znajdziecie Państwo pod adresem: https://www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/dobrze-sie-czuje-gdy-o-bezpieczenstwie-rymuje/

Powyżej wykorzystano materiały ze strony internetowej www.krus.gov.pl oraz https://fdds.pl/baza_wiedzy/bezpieczenstwo-dziecka-wsi/.

W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Placówką Terenową KRUS w Wadowicach ul. Nadbrzeżna 58, 34-100 Wadowice, tel. 33 823-36-92.