Apel do mieszkańców Gminy Wieprz

Drodzy Mieszkańcy rozpoczął się na dobre okres grzewczy, niestety również z nim powrócił problem smogu. Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom w trosce o zdrowie i życie wszystkich mieszkańców oraz dbając, o jakość powietrza w naszej Gminie apeluję, aby
nie spalać śmieci w piecach domowych, kominkach i ogniskach.

Przypominamy, że na terenie Województwa Małopolskiego od 1 lipca 2017 r. obowiązuje Uchwała Antysmogowa. Wprowadza ona między innymi zakaz stosowania mułów i flotów węglowych oraz zakaz spalana drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%.

Gmina Wieprz do tej pory prowadziła kampanie informacyjną, której jednym z celów było uświadomienie jak zły wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczenie powietrza.

Smog powoduje zwiększenie ilości zgonów z powodu chorób układu oddechowego oraz samej ilości zachorowań. Czy zdajecie sobie sprawę, że paląc śmieci i złej jakości paliwa najbardziej szkodzicie sobie, swoim dzieciom i wnukom?! Czy wiecie, że częste bóle gardła, kaszel, ogólny spadek odporności wywoływane są poprzez zanieczyszczone powietrze? Czy zdajecie sobie sprawę, że w 30% to zanieczyszczenie powietrza odpowiada za powstanie nowotworów? Częste przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu naraża nas na raka płuc, raka zatok, nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani oraz przełyku, raka nerki itp.

Nasz apel kierujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Wieprz. Informujemy jednocześnie, że jeśli nie przyniesie on skutku, jeszcze w miesiącu grudniu rozpoczną się kontrole domowych palenisk.