Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Czcionka
Treść
Wolni od azbestu – podsumowanie konferencji
06.11.2013

Wolni od azbestu – podsumowanie konferencji

W dniu 5 listopada br. w Centrum Biblioteczno – Informatycznym w Wieprzu odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone projektowi demontażu i utylizacji wyrobów zawierających azbest, jaki realizowany jest na terenie Gminy Wieprz od 2012 roku.

W dniu 5 listopada br. w Centrum Biblioteczno – Informatycznym w Wieprzu odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone projektowi demontażu i utylizacji wyrobów zawierających azbest, jaki realizowany jest na terenie Gminy Wieprz od 2012 roku.

Gmina Wieprz jest jedną z 96 gmin, którym udało się pozyskać  ze Szwajarsko – Polskiego Programu Współpracy  dofinansowanie na pokrycie 85% kosztów demontażu, wywozu i utylizacji wyrobów zawierających azbest. 15% wkład własny samorządu gminy pozwala odbierać wyroby azbestowe (eternit) od mieszkańców bez ich udziału finansowego.

Od maja br. do końca października br. z terenu Gminy Wieprz wywieziono na składowisko odpadów niebezpiecznych 70 ton gruzu azbestowego zdemontowanego w latach wcześniejszych przez mieszkańców. Z dachów oraz z elewacji budynków zdemontowano 72 tony eternitu. Z ewidencji jaka prowadzona jest w Urzędzie Gminy w Wieprzu wynika, że w latach 2014-2016 do demontażu pozostało 140 ton wyrobów azbestowych.

W tym celu w okresie od 1.października 2013 r. do 15 grudnia 2013 r. do Urzędu Gminy w Wieprzu powinni zgłaszać się mieszkańcy, którzy zainteresowani są usunięciem eternitu w roku 2014. Po wypełnieniu i złożeniu stosownego wniosku zawarta zostanie umowa na utylizację azbestu. Wzór wniosku pobrać można ze strony internetowej Urzędu Gminy w Wieprzu www.wieprz.pl  lub też zgłosić się po niego osobiście w pok. Nr 4 na I piętrze. Mieszkańcy, którzy zainteresowani są udziałem w projekcie w latach następnych, taki wniosek złożyć będą mogli pod koniec 2014 lub 2015 roku.

Od 2014 roku na szczególnych warunkach udział w projekcie będą mogły brać osoby,  których dochody miesięczne na osobę w rodzinie nie przekraczają 456 zł netto, a w przypadku osób samotnych 542 zł netto lub osoby, których dochód przekroczył wymienione kwoty lecz znajdują się one w szczególnej sytuacji życiowej ze względu  na: niepełnosprawność, długotrwałą lub ciężką chorobę, potrzebę ochrony macierzyństwa, wielodzietności lub niepełnosprawności w rodzinie albo sytuację kryzysową. Generalnie wsparcie dla najuboższych polegać będzie  na przyznaniu standardowej blachy w ilości zgodnej z powierzchnią zdemontowanego azbestu, z tym zastrzeżeniem, że maksymalna  ilość przyznanej blachy nie może przekroczyć 150 m². Zarówno demontaż eternitu jak i montaż nowego pokrycia dachowego przeprowadzony zostanie przez firmę wyłonioną w drodze przetargu.

 

Pobierz regulamin