Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Czcionka
Treść
Rodzina 500+
02.08.2017

Rodzina 500+

Z dniem 1 sierpnia 2017 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zmian w świadczeniach z programu "Rodzina 500+".

Z dniem 1 sierpnia 2017 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zmian w świadczeniach z programu "Rodzina 500+".

Od 1 sierpnia 2017 roku wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez Sejm RP do ustaw: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (500+), o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Od 1 sierpnia do 31 października 2017 roku można składać nowe wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ i  świadczenia z funduszu alimentacyjnego, a w przypadku świadczeń rodzinnych do końca listopada 2017 roku – osobiście lub drogą elektroniczną. Nowe wzory wniosków o ww. świadczenia można pobierać  ze strony internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin

Główne zasady przyznawania świadczeń (wysokość oraz kryteria dochodowe wg których ustalane jest prawo do świadczeń) pozostają bez zmian.

Najistotniejsze zmiany wprowadzone przez Sejm w świadczeniach dla rodzin to:

  • Konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko– drugi z rodziców dziecka nie żyje,- powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,- dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach. Te same przepisy będą miały zastosowanie przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.
  • Wnioskodawca dołącza do wniosku tytuł wykonawczy pochodzący lub zatwierdzony przez sąd dotyczący ustalenia świadczenia alimentacyjnego na dane dziecko albo dostarcza go do 3 miesięcy od złożenia wniosku.
  • Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało osobie samotnie wychowującej dziecko tylko wtedy, gdy na to dziecko zostaną zasądzone świadczenia alimentacyjne od jego rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd. Wyjątkiem są sytuacje, w których:
  1. sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
  2. ojciec dziecka jest nieznany,

 

  • Nowe przepisy dotyczące utraty i uzyskania dochoduPowyższe zasady będą obowiązywały przy ustalaniu dochodu rodziny przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także uzależnionych od dochodu świadczeń rodzinnych, tj. zasiłku rodzinnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego.
  • Gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny utraci dochód z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a następnie w okresie 3 miesięcy od daty utraty dochodu ponownie uzyska dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło albo ponownie rozpocznie pozarolniczą działalność gospodarczą, to sytuacja ta nie będzie rozpatrywana w kontekście utraty i uzyskania dochodu, lecz zostanie potraktowana jako ciągłość w zatrudnieniu.
  • Nowe zasady ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zaświadczenie z urzędu skarbowego będzie dotyczyło członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym i zawierało informacje o:
  1. wysokości przychodu,
  2. wysokości opłaconego podatku 
  3. stawce podatku,
  4. formie opłacanego podatku,
  • Ww. przepisy będą miały zastosowanie przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także uzależnionych od dochodu świadczeń rodzinnych osiągniętych w roku bazowym.
  • Dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym nie będzie już ustalany w oparciu o oświadczenie członka rodziny, lecz w oparciu o dane z zaświadczenia z urzędu skarbowego dołączanego do wniosku przez osobę ubiegającą się oraz zgodnie z dochodem wskazanym w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw rodziny w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” (dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie).
  • Składanie oświadczeń wyłącznie przez wnioskodawcę
  • Oświadczenia dotyczące dochodów nieopodatkowanych oraz wielkości gospodarstwa rolnego za poszczególnych członków swojej rodziny, składać będzie (wypełniać i podpisywać) osoba wnioskująca o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego, a nie jak dotychczas członek rodziny, którego dotyczą dane zawarte w danym oświadczeniu.

 

Dodatkowe informacje i pobieranie wniosków