Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Czcionka
Treść
Podsumowanie Zebrania Wiejskiego w Gierałtowicach - 8 lutego 2015r.
09.02.2015

Podsumowanie Zebrania Wiejskiego w Gierałtowicach - 8 lutego 2015r.

W dniu 8 lutego 2015 r. na terenie sołectwa Gierałtowice odbyło się ostatnie w tym roku Zebranie Wiejskie mieszkańców. Z racji zakończenia kadencji urzędującego Sołtysa i Rady Sołeckiej w trakcie zebrania wybrano nowych przedstawicieli społeczności lokalnej, którzy reprezentować będą sołectwo przez kolejne 4 lata.

W dniu 8 lutego 2015 r. na terenie sołectwa Gierałtowice odbyło się ostatnie w tym roku Zebranie Wiejskie mieszkańców. Z racji zakończenia kadencji urzędującego Sołtysa i Rady Sołeckiej w trakcie zebrania wybrano nowych przedstawicieli społeczności lokalnej, którzy reprezentować będą sołectwo przez kolejne 4 lata.

Sołtysem na kolejną kadencję została Pani Maria Huczek. Do Rady Sołeckiej wybrano następujących mieszkańców: Piotr Wanat, Janusz Maślanka, Leszek Kobiela, Andrzej Płonka, Andrzej Wołek, Tomasz Wojewodzic.                   
W trakcie dyskusji podniesiono problem odśnieżania chodników przy drogach powiatowych, przekraczania maksymalnego tonażu pojazdów poruszających się drogą „Zbójecką”, bezpieczeństwa pieszych na drodze wojewódzkiej w pobliżu stawów rybnych oraz złego stanu technicznego kładki w pobliżu boiska sportowego. Zgłoszono konieczność regulacji potoku Włosień. Tematem z którym w najbliższym czasie zmierzyć będą musiały się władze gminne jest problem melioracji pól uprawnych. Coraz bardziej widoczne są także trudności wychowawcze i agresja występująca wśród uczniów gimnazjów. Mieszkańcy dopytywali także o możliwość zatrudnienia dentysty do szkół w ramach działań profilaktycznych oraz możliwość pozyskania dofinansowania na wymianę starego kotła gazowego. Znaczna część dyskusji zdominowana została przez sprawy związane z ochroną środowiska: wywiązywanie się  mieszkańców z obowiązku wywozu śmieci, stan zaawansowania inwestycji budowy sieci kanalizacyjnej, rozliczenia Gminy ze Związkiem Komunalnym.
Do poruszonych zagadnień ustosunkowała się Pani Wójt, która poinformowała, że instytucjami odpowiedzialnymi za odśnieżanie chodników przy drogach powiatowych i wojewódzkich, czy wycięcia drzew rosnących w pasie drogowym są Powiatowy i Wojewódzki Zarządy Dróg. Podobna sytuacja ma miejsce z potokiem Włosień, którego ani właścicielem, ani zarządcą nie jest gmina. Jeżeli chodnik bezpośrednio przylega do posesji wówczas obowiązek odśnieżania takiego chodnika spoczywa na właścicielu tejże posesji.
Pieniądze na stomatologa przyznawane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia i gmina nie ma to wpływu. Psycholog natomiast zatrudniony jest w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, w którym działa też Komisja Interdyscyplinarna, która może skierować ucznia sprawiającego trudności wychowawcze do psychologa.
Od 2 tygodni Gmina nie jest w aglomeracji Zator. Sprawy w sądzie nadal się toczą więc środków, które dotąd wpłacono do Związku, nadal formalnie nie odzyskano, choć do tej pory Gmina Wieprz wygrała wszystkie zakończone postępowania sądowe. Inwestycja budowy sieci kanalizacyjnej na terenie sołectwa Wieprz jest w trakcie. Na bieżąco przyjmowane są od mieszkańców wnioski o sfinansowanie montażu przydomowych oczyszczalni ścieków, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z uwagi na znaczny koszt budowy sieci kanalizacyjnej gmina musiała się zadłużyć. W nowej edycji finansowej Unii Europejskiej na rozwój obszarów wiejskich przeznaczone są niewielkie środki i nie będzie tu wielkiego pola manewru. Dofinansowanie na wymianę kotłów grzewczych pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie w ramach tzw. Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Założenia Programu przewidują możliwość przyznania dofinansowania związanego jedynie z likwidacją kotła węglowego z uwagi na towarzyszący temu efekt ekologiczny. Jeżeli chodzi o wywóz śmieci to wszyscy mieszkańcy złożyli stosowne deklaracje i wnoszą opłaty z tego tytułu. Dostrzegalna jest jednak praktyka wnoszenia opłat i spalania śmieci co przekłada się na zanieczyszczenie powietrza.  
W trakcie zebrania podjęto uchwałę w sprawie przeznaczenia Funduszu Sołeckiego na 2016 rok oraz uchwałę o wyrażeniu zgody na wprowadzenie ulic na terenie Sołectwa Gierałtowice.