Święto Niepodległości we Frydrychowicach

W dniu 8 listopada 2018 r. na terenie sołectwa Frydrychowice zorganizowane zostały obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Termin uroczystości zbiegł się z innymi ważnymi wydarzeniami dla mieszkańców Frydrychowic.

Po kilkuletnich staraniach otwarta została Izba Historii i Pamięci wsi Frydrychowice. Głównym organizatorem aranżacji izby jest nauczycielka Pani Alina Dyrcz, która ze szczególną starannością przygotowywała wystawę. Prace remontowe nadzorowane były przez Pana Krzysztofa Szczura. Wkład w postanie wystawy miała również duża liczba sponsorów i wolontariuszy, którzy w różny sposób okazali swoją pomoc. Choć pomieszczenia Izby Pamięci zajmują jedynie wydzieloną część kaplicy we Frydrychowicach to prezentowane w nich zbiory są wyjątkowo bogate. Najstarszymi z eksponatami są książka z 1877r., w której zebrano artykuły o chrześcijańskim wychowaniu młodzieży oraz manierka żołnierska z 1905r. W Izbie znaleźć również można eksponaty związane z praktyczną stroną życia codziennego, autentyczne przedmioty użytkowane przez mieszkańców w gospodarstwach rolnych i domowych, liczne fotografie, eksponaty związane z życiem szkoły oraz dewocjonalia.

Wystawa otwarta będzie nieodpłatnie dla zwiedzających w dniu 11.11.2018 r. od 9.30 – 18.00 oraz w jedną niedzielę każdego miesiąca (dokładna data zostanie ustalona w późniejszym terminie).

Innym ważnym wydarzeniem tego dnia było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej „Dla Niepodległej”, która zlokalizowana została przy budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego we Frydrychowicach. Po poświęceniu tablicy przez ks. Proboszcza Józefa Gwiazdonia, dla oddania hołdu tym wszystkim, którzy walcząc o niepodległość, złożyli na ołtarzu ojczyzny ofiarę z krwi, Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek, grono pedagogiczne ZSP we Frydrychowicach oraz przedstawiciele Rady Rodziców złożyli okolicznościowe wiązanki.

Dalsza część uroczystości zorganizowana została na sali gimnastycznej i przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkoły we Frydrychowicach. Podczas apelu nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych.
Recytowane utwory poetyckie i pieśni patriotyczne przeniosły zebranych w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność, dostarczyły zebranym nie tylko wrażeń estetycznych, ale wzbudziły także refleksje nad postawami patriotycznymi.