Narodowe Święto Niepodległości

„Wolność jest nam dana, ale i zadana”.

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy


Te słowa Jana Pawła II powinny szczególnie wybrzmieć teraz kiedy świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Przez cały rok nasze placówki: przedszkola, szkoły, parafie, jednostki kultury i stowarzyszenia przygotowywały się do tego jakże ważnego i doniosłego wydarzenia.
Podczas ważnych imprez i uroczystości od kilku miesięcy akcentowane jest tematyka odzyskania przez Polskę niepodległości. Począwszy od dzisiejszego dnia na terenie naszej gminy rozpoczynamy obchody Święta Niepodległości. Zapraszam wszystkich mieszkańców do uczestniczenia w tym ważnym dla naszej społeczności całego i kraju wydarzeniu. Na terenie poszczególnych sołectw zaplanowano następujący program imprez:


8.11.2018 r. - Frydrychowice

Godz. 9:00 Msza Święta w intencji ojczyzny oraz po jej zakończeniu Otwarcie Izby Pamięci i Historii Wsi Frydrychowice oraz odsłonięcie tablicy pamięci „Dla Niepodległej” na skwerze obok Zespołu Szkolno – Przedszkolnego we Frydrychowicach.

9.11.2018 r. - Wieprz

Godz. 10:00 uroczyste obchody Święta Niepodległości na terenie Przedszkola Publicznego nr 3 w Wieprzu połączone z recytacją wierszy oraz wykonaniem pieśni patriotycznych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wieprza. O godz. 11:00 wszyscy zebrani włączą się w akcję odśpiewania Hymnu Narodowego przez wszystkie placówki oświatowe na terenie kraju.


10 listopada 2018 - Nidek

Godz. 15:00 Wieczornica Patriotyczna z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości na terenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nidku.


10 listopada 2018 - Wieprz

Godz. 17.00 Msza św. w intencji Ojczyzny, następnie procesja na cmentarz do Miejsca Pamięci i oddanie czci tym, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.


11 listopada 2018 - Gierałtowice

Godz. 10.50 Uroczystość religijno – patriotyczna - odśpiewanie Hymnu Narodowego i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gierałtowicach, następnie przemarsz pod obelisk gdzie będzie miała miejsce recytacja patriotyczna oraz okolicznościowe przemówienia. Następnie modlitwa za poległych bohaterów Niepodległości, złożenie kwiatów oraz na zakończenie 30 Uroczysta Suma Odpustowa - Za parafian żywych i zmarłych oraz w intencji Ojczyzny.


13 listopada 2018 r. - Wieprz

Godz. 9:50 hala sportowa przy ZSP nr 1 w Wieprzu - Uroczysta Akademia z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę


18 listopada 2018 r. - Przybradz

Godz. 11:00 Koncert Patriotyczny z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości na terenie WDK
w Przybradzu.


18 listopada 2018 r. – Gierałtowiczki

Godz. 18:00 Wieczornica z okazji Święta Niepodległości na terenie WDK w Gierałtowiczkach.


Przy okazji tego ważnego święta w imieniu samorządu gminy Wieprz życzę Naszej drogiej Ojczyźnie aby wszyscy obywatele docenili jej trudną historię, okrutny los i to, jaką bezcenną wartością jest wolność. Abyśmy już nigdy nie musieli walczyć o Twoją niepodległość oraz aby wszyscy stawali się prawdziwymi patriotami. Dziękuje zatem raz jeszcze za tę uroczystość i za Państwa działania wychowawcze, zmierzające do ukształtowania dojrzałych ludzi, którzy po nas przejmą odpowiedzialność za wolność i za 50, 100 lat również o nas będą pamiętać.Małgorzata Chrapek
/-/ Wójt Gminy Wieprz