Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Czcionka
Treść
INWENTARYZACJA EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ DO POWIETRZA
27.07.2016

INWENTARYZACJA EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ DO POWIETRZA

Od dnia 28.07.2016 r. zostanie przeprowadzona inwentaryzacja emisji zanieczyszczeń do powietrza na wybranych obszarach gminy Wieprz. Od 28.07.2016 r. zostanie przeprowadzona inwentaryzacja emisji zanieczyszczeń do powietrza na wybranych obszarach gminy Wieprz. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

Od dnia 28.07.2016 r. zostanie przeprowadzona inwentaryzacja emisji zanieczyszczeń do powietrza na wybranych obszarach gminy Wieprz.

Od 28.07.2016 r.zostanie przeprowadzona inwentaryzacja emisji zanieczyszczeń do powietrzana wybranych obszarach gminy Wieprz.

Zadanie „Wykonanie inwentaryzacji emisji zanieczyszczeń do powietrza wraz z analizą koniecznych działań w zakresie poprawy jakości powietrza na potrzeby aktualizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”, zostanie wykonane w ramach podpisanej umowy nr IXA/376/SR w dniu 18 maja 2016 r., pomiędzy województwem małopolskim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Małopolskiego, a firmą ATMOTERM S.A. 

W związku z powyższym od 28.07.2016 r., mieszkańcy wybranych obszarów gminy mogą spodziewać wizyty ankieterów, którzy będą przeprowadzać spis systemów grzewczych istniejących w budynkach. Akcja inwentaryzacji jest prowadzona przez firmę ATMOTERM S.A.

Ankieterzy będą zbierać informacje na temat liczby systemów grzewczych, rodzaju i ilości stosowanego paliwa oraz o wieku posiadanych urządzeń. Ankietyzacja prowadzona będzie planowo do 31.08.2016 r. Ankieterzy zostali zobowiązani do zapewnienia poufności przekazywanych informacji i wykorzystania ich tylko na potrzeby realizowanego zadania.  Prosimy o przyjęcie ankieterów i udzielenie im niezbędnych informacji.

Głównym celem prowadzonej ankietyzacji jest zidentyfikowanie źródeł tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń do powietrza, czyli pieców, kominków lub pieców kaflowych opalanych paliwem stałym (np. węglem lub drewnem). Skutkiem ubocznym spalania tego typu paliw jest uwalnianie do atmosfery szkodliwych dla zdrowia pyłów i gazów. Znaczące ich ilości powstają jeśli paliwo jest słabej jakości, a system grzewczy nie jest pierwszej młodości.

Niska emisja uznawana jest za jedną z przyczyn zwiększonej zachorowalności na choroby układu oddechowego i układu krążenia wśród ludzi narażonych na jej częste oddziaływanie. Najbardziej wrażliwą grupę stanowią dzieci i osoby starsze.  

Planowana inwentaryzacja, prowadzona, w ramach tego projektu pozwoli poznać rzeczywistą, a nie tylko szacunkową skalę stosowania paliw stałych na wyznaczonym obszarze gminy.