Dzień Węgierski w Wieprzu

Nowe działanie Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu zawdzięczamy Instytutowi Współpracy Polsko- Węgierskiej im Wacława Felczaka. Dzięki projektowi udało się sfinansować 3 wartościowe (a nawet smaczne i wpadające w ucho) działania:

- Wystawa edukacyjna pt. "Wystawa bohaterów" została przygotowana przez pracowników kultury i wystawiona dnia 4 września 2021 na DNIU WĘGIERSKIM W WIEPRZU. Na kilkunastu tablicach przedstawiono najważniejsze postacie Węgrów w Polsce i Polaków na Węgrzech. Przez milenium oba narody wspierały się i pomagały w najcięższych chwilach historii. Wystawa to nie tylko trybut złożony Węgrom, ale także materiał historyczny, który zostanie zaprezentowany szkołom na terenie gminy Wieprz. Jej twórcy, jako eksperci przekażą młodzieży wiedzę na temat kordialnych stosunków pomiędzy obu krajami na przestrzeni wieków. Dzięki wolontariuszowi Andraszowi Kalomista wystawa została także przetłumaczona na język węgierski i w przyszłości zostanie zaprezentowana w partnerskiej wsi Szenna na Węgrzech. Wystawę uroczyście otworzył burmistrz gminy Szenna oraz wójt gminy Wieprz.

- Warsztaty kulinarne i degustacja pt. "Kuchnia Madziarów" opierały się na degustacji 4 przysmaków kuchni węgierskiej. Serwowane były: bobgulasz, leczo, kiełbaski z mangalicy oraz kiszonki i pikle węgierskie. Dania zostały przygotowane przez woluntariuszki z koła gospodyń wiejskich i gminnego ośrodka kultury pod okiem doświadczonego eksperta kulinarnego Jadwigi Kobielus. Degustacja na imprezie została poprzedzona opisem dań przez gości węgierskich; panią Beatę i Andrasza Kalomiste. Degustacja była przewidziana dla 500 osób i wszystkie potrawy zostały ze smakiem zjedzone. W konsumpcji uczestniczyła też delegacja węgierska, która chwaliła węgierskie potrawy z Wieprza, co jest największym komplementem dla kulinarnych wolontariuszek.

- Koncert muzyczny pt. "Nowa muzyka Węgierska" rozpoczął zespół z Kaposzwaru FOREVER DUO a kończył DJ Zoltan z Szenna. W sumie artyści wykonali 5 godzinny koncert nowoczesnej muzyki węgierskiej. Obok autorskich utworów, pojawiły się najbardziej znane utwory muzyki rozrywkowej od hungaro - disco, aż po rock. Przy muzyce do północy, bawili się Polacy jak i Węgrzy. Przed imprezą grupa taneczna ZUMBY Rafała Harata wraz z gośćmi z Węgier „rozkręcała” towarzystwo a przed nimi zagrała zaprzyjaźniona grupa „WALIMY W KOCIOŁ”.

Dzięki projektowi udało się także opłacić zabezpieczenie medyczne, ochronę, toalety plenerowe. W ciągu 8 godzin imprezy, uczestniczyło w niej ponad 500 osób. Plakaty były eksponowane we wszystkich sołectwach gminy Wieprz, portalach informacyjnych Mamnewsa i Wadowice24, stronach www; Gminnego Ośrodka Kultury i urzędu gminy w Wieprzu, ponadto reklamowano wydarzenie w radio Andrychów. Imprezy nie udało by się przygotować bez pomocy panów z rady sołeckiej przy rozkładaniu wielu namiotów, ław i stołów. Z kolei Koło gospodyń Wiejskich zaangażowało się w przygotowanie oferty gastronomicznej w wersji polskiej. Organizatorzy mają nadzieję że impreza powróci w przyszłym roku i nasi goście z Węgier ponownie przybędą by się z nami bawić.