Ankieta

Brak aktywnych sond

Kontakt

Urząd Gminy Wieprz
ul. Centralna 5, 34-122 Wieprz
Telefon: 33 875-51-18
e-mail: sekretariat@wieprz.pl
NIP: 551-11-23-841
REGON:
000550835

Szlaki rowerowe

Na terenie Gminy znajduje się około 44km szlaków rowerowych
Niektóre nitki sieci połączeń rowerowych objęły gminę, przecinając ją w różnych kierunkach. Prowadzone są one w taki sposób, aby wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu dla umożliwienia przeżycia jak największych wrażeń w podziwianym krajobrazie. Niezwykle malowniczy obraz ukazuje się naszym oczom, kiedy jadąc szlakiem czerwonym Białą Drogą z Nidku skręcamy prostopadle w stronę Wieprzówki na Beskidzkie szczyty. Jeszcze rozleglejsza panorama rozciąga się z czarnego szlaku, kiedy mijając cmentarz w Wieprzu skręcamy na Mały Dział, jadąc dalej z Łysej Góry, oglądamy rozległą już bardziej płaska panoramę Pogórza Śląskiego.
W Nidku czerwony szlak łączy się z żółtym, który wprowadza rowerzystów w stronę Głębowic. Godny uwagi jest specyficzny, prowadzony z przysiółka Brzosty w Gierałtowicach, poprzez kompleksy stawów w Gierałtowicach i Przybradza szlak niebieski, od którego koło stawów w Frydrychowicach odchodzi w stronę Choczni, mijając Wielki Dwór, szlak czarny.
Wreszcie ostatni, godny uwagi ze względu na rzadką możliwość oglądnięcia z naszej gminy Tatr Bielskich i Babiej Góry – szlak zielony, prowadzony malowniczymi wzniesieniami Przybradza i Frydrychowic. W jakim celu i dla kogo prowadzone są szlaki rowerowe? Podobnie jak turystyczne szlaki piesze wyznaczają najbardziej atrakcyjne miejsca do zwiedzania, a ponieważ wybór ich jest dosyć duży, dają możliwość, ze względu na nasze zainteresowanie lub możliwości kondycyjne wybrać te miejsca, które nam najbardziej odpowiadają. W odróżnieniu od jazdy samochodem, szusowanie na rowerze pozwala w pełni chłonąć wszystkimi zmysłami dobra natury, usłyszeć niezakłócony warkotem silnika śpiew ptaków, plusk ryby w stawie czy rechot żab pośród mokradeł. Niekoniecznie do zawładnięcia tym wszystkim potrzebny jest wytyczony szlak rowerowy. Każda ścieżka czy dróżka plus chwila naszej chęci i oderwania się od coraz bardziej władczych mediów pozwala zapomnieć o nieraz bardzo uciążliwej rzeczywistości, pozwala doładować nadwyrężone akumulatory oraz naprawdę bardzo małym kosztem podreperować nasz układ krążenia, rozruszać wszystkie stawy, przewentylować płuca. Mimo tylu zalet i przyjemności z jazdy na rowerze ciągle nie ma jeszcze równych proporcji między znikającymi ze sklepów rowerami, a liczbą na ulicach czy ścieżkach rowerowych. Pocieszeniem jest to, że wszystko jeszcze przed nami i naprawdę – rowerowi jest obojętne czy jedzie na nim przedszkolach czy osoba w podeszłym wieku – w każdej chwili i o każdej porze jest on gotów służyć człowiekowi uczestnicząc w ”symbiozie”, gdzie bierze od nas siłę mięśni, a w zamian uzdrawia nasz cały organizm od stóp do głów.

Fragment artykułu P. Ryszarda Frasia
Wieści Gminne nr 15


Urząd Gminy Wieprz, ul. Centralna 5, 34-122 Wieprz, Powiat Wadowicki, Województwo Małopolskie, tel. 33/8755118, fax. 33/8755060 e-mail: sekretariat@wieprz.pl
Godziny pracy: Poniedziałek, Środa, Czwartek, Piątek - 7:00 - 15:00, Wtorek - 7:00 - 18:00

0.069200992584229